Newsy

Jasna Góra: Dzień skupienia diakonów stałych

W sobotę 1 XII 2018 roku diakoni stali posługujący w Kościele w Polsce przeżywali na Jasnej Górze swój adwentowy dzień skupienia. Już trzeci raz udali się oni do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, aby tam rozpocząć swoje adwentowe przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia (pierwszy dzień skupienia miał miejsce w 2016 roku). W spotkaniu wzięło udział 18 diakonów stałych, z archidiecezji katowickiej: dk. Bogdan Boruta, dk. Tadeusz Cieślik, dk. Albert Karkosz; z archidiecezji warszawskiej: dk. Jan Ogrodzki; z diecezji ełckiej: dk. Stanisław Dziemian, dk. Arkadiusz Grining, dk. Krzysztof Gładkowski, dk. Jan Konopko, dk. Józef Suwalski; z diecezji gliwickiej: dk. Marek Czogalik; z diecezji opolskiej: dk. Czesław Cebulla, dk. Marek Dziony, dk. Ryszard Kłoś, dk. Rudolf Syga, dk. Rudolf Wilczek; z diecezji toruńskiej: dk. Tomasz Chmielewski, dk. Mariusz Malinowski oraz dk. Waldemar Rozynkowski. Dzień skupienia z diakonami stałymi przeżywał także ojciec duchowny diakonów stałych diecezji toruńskiej ks. kan. dr Rajmund Ponczek.
Obecnie, w Kościele w Polsce, w ośmiu archidiecezjach i diecezjach, posługuje 29 diakonów stałych. Pierwsze święcenia diakona stałego w Polsce miały  miejsce w 2008 roku w diecezji toruńskiej. Oznacza to, że w minionym roku obchodziliśmy rocznicę 10 lat obecności i posługi diakonów stałych w naszym kraju. Dodajmy, że kilkunastu kandydatów przygotowuje się do święceń  diakonatu stałego w ośrodkach formacyjnych w kilku diecezjach w Polsce.
Dzień skupienia rozpoczęliśmy o godz. 9.30 Eucharystią sprawowaną w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił  bp Rudolf Pierskała z Opola. Ksiądz Biskup zachęcał diakonów, aby zechcieli przeżywać swoje powołanie w duchu modlitwy Apelu Jasnogórskiego: jestem, pamiętam, czuwam. Przed błogosławieństwem biskup odmówił modlitwę otwarcia diakonów stałych oraz wszystkich obecnych na Eucharystii, na dary Ducha Świętego. Została ona zaczerpnięta ze śpiewnika-modlitewnika „Droga do Nieba”, oto jej fragment: 
Panie Jezu Chryste! Dziękujemy Ci za dar Ducha Świętego, którego nam dałeś w sakramencie bierzmowania. Dziękujemy za powołanie do społeczności Kościoła i wezwanie do przejęcia odpowiedzialności za sprawy Twego Królestwa na ziemi.  Odnawiamy naszą gotowość otwarcia się na Twoje dary. Obejmuj mocą swego Ducha nasze serca i umysły. Daj nam ducha mądrości i rozumu, ducha rady i męstwa, ducha umiejętności i pobożności, ducha Twojej bojaźni do walki z uzależnieniami. Tak nam dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci
Następnie przeszliśmy do Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego, prowadzonego przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Kolejnych kilka godzin wypełniły: trzy konferencje wygłoszone przez ks. Rajmunda Ponczka (o powołaniu, w tym o powołaniu diakona stałego), dk. Mariusza Malinowskiego (o duchowości diakona stałego płynącej z łaski przyjętego sakramentu święceń) oraz dk. Alberta Karkosza (o procesie nawracania się poprzez wyruszenie z miejsca) oraz liturgia godzin, posiłek oraz czas dzielenia się przez diakonów doświadczeniem swojej  posługi.
dk. Waldemar Rozynkowski 

burst

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.