Newsy

Diakonat kobiet

Od ponad tygodnia nie milkną komentarze na temat diakonatu kobiet.

Podczas spotkania z przełożonymi generalnymi żeńskich zgromadzeń zakonnych, które miało miejsce w ubiegłym tygodniu w Rzymie, pap. Franciszek przedstawił zakonnicom m.in. rezultaty badań przeprowadzonych przez powołaną przez niego komisję na temat diakonatu kobiet w historii Kościoła. Papież zaznaczył, że badania te będą kontynuowane, aby zrozumieć, co było na początku, w objawieniu.

„Nie można ustanawiać posługi sakramentalnej dla kobiet, jeśli nie chciał tego Pan Jezus. W tym momencie wiadomo jedynie, że ustanowienie tak zwanych diakonis nie miało charakteru sakramentalnego”

– powiedział pap. Franciszek.

O tą samą kwestię w przededniu spotkania z zakonnicami Papież był pytany podczas konferencji prasowej w samolocie wracającym z pielgrzymki papieskiej do Bułgarii. Papież poinformował, że powołana przez niego komisja pracowała nad zagadnieniem diakonatu kobiet przez dwa lata. Jej członkowie nie są jednak zgodni co do rezultatów. Nie ma pewności, że diakonat, o którym mówią źródła historyczne miał charakter sakramentu. Formuła ustanowienia jest inna niż w wypadku diakonatu mężczyzn. Na przykład, odnalezione dotąd formuły święceń diakonis nie są takie same, jak w przypadku święceń diakona i raczej przypominają to, co byłoby dzisiaj benedykcją opatki.

Papież przypominał, że starożytne diakonisy służyły pomocą w celu uszanowania intymności innych kobiet, na przykład podczas chrztu przez zanurzenie albo w sporach małżeńskich, gdy trzeba było stwierdzić skutki pobicia przez męża. Były wysyłane celem stwierdzenia siniaków na ciele kobiety.

„Ale nie ma pewności, że ich wyświęcenie odbywało się w tej samej formie i tym samym celu, co święcenia męskie”

– stwierdził Franciszek.

Franciszek przypominał, że w starożytności istniały kapłanki w kultach pogańskich. Nie można więc utrzymywać, że brak kapłaństwa kobiet w Kościele pierwotnym wynikał jedynie ze względów kulturowych, z niższej pozycji kobiet w społeczeństwie. W każdym razie badania historyczne nad diakonatem kobiet będą kontynuowane – zapewnił Papież.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.