Newsy

USA: biskupi zagłosują w sprawie nowych wytycznych dotyczących diakonatu stałego

Biskupi USA podczas spotkania w Baltimore w dniach od 11 do 13 czerwca zdecydują, czy zatwierdzić zmienione krajowe wytyczne dotyczące formacji i posługi stałych diakonów.

Zatwierdzenie Watykanu dla obecnie używanych Wytycznych miało wygasnąć w 2009 r., ale biskupi zabiegali z sukcesem o ich przedłużenie do teraz.

Papież Paweł VI przywrócił stały diakonat w 1967 r. Watykan zatwierdził go dla Stanów Zjednoczonych w 1968 r. na prośbę hierarchów.

Proponowana wersja Wytycznych, która byłaby drugą edycją, otrzymała już aprobatę Komitetu Episkopatu ds. Duchowieństwa, Życia Konsekrowanego i Powołań. Zajął się nim także Komitet ds. Kanonicznych i Zarządzania Kościołem oraz Komisja Doktryny.

Komitet Administracyjny biskupów wyraził aprobatę we wrześniu ubiegłego roku, aby włączyć Wytyczne do porządku obrad zgromadzenia ogólnego zeszłej jesieni. Jednak „biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności Kościoła w Stanach Zjednoczonych jesienią 2018 r., Komitet Administracyjny postanowił odroczyć dyskusję i głosowanie” – poinformował kardynał Joseph W. Tobin z Newark, New Jersey, szef Komitetu Biskupów ds. Duchowieństwa, Życia Konsekrowanego i Powołań.

Kardynał Tobin odnosił się do skandali związanych z nadużyciami seksualnymi duchownych. Komitet Administracyjny ponownie zatwierdził w marcu umieszczenie Wytycznych w porządku obrad walnego zgromadzenia.

Proponowany dokument, który obowiązywałby we wszystkich diecezjach obrządku łacińskiego, udziela instrukcji dotyczących formacji, posługi i życia stałych diakonów.

Pełen tekst artykułu znajdziesz na:

https://www.pch24.pl/usa–biskupi-zaglosuja-w-sprawie-nowych-wytycznych-dotyczacych-diakonatu-stalego,68933,i.html#

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.