Foto Gosc.pl
Newsy

Archidiecezja Warmińska: dwaj pierwsi diakoni stali

Dnia 24 maja 2020 r., tj. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w kościele św. Wojciecha w Olsztynie o godz. 12.00 odbyły się święcenia diakonatu. Uroczystość, której przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński miała szczególny charakter.

Święcenia diakonatu przyjęło bowiem dwóch żonatych mężczyzn, którzy przez ostatnie trzy lata przygotowywali się do tego zadania w elbląskim ośrodku formacji diakonów stałych. Nowymi diakonami permanentnymi zostali Jacek Kowalski z parafii św. Wojciecha w Olsztynie oraz Andrzej Wołodźko z parafii św. Katarzyny w Brąswałdzie.

Zarówno formacja, jak i święcenia obyły się za zgodą żon kandydatów do diakonatu stałego. które też wzięły udział w uroczystości święceń. Święcenia te miały historyczny charakter, gdyż są to pierwsi dwaj mężczyźni w Archidiecezji Warminskiej, którzy przeznaczeli zostali do stałej posługi diakońskiej.

W Polsce posługiwało dotychczas 31 diakonów stałych, choć wyświęconych było ich więcej, jednak niektórzy z nich podjęli pracę poza granicami Polski. Tak było w przypadku br. Piotra Hrymy OFMConv (celibatariusza, zakonnika – franciszkanina), który wyświęcony został w tym roku w Sanoku, lecz pracuje na misjach w Peru. Polsce od wczoraj jest więc 33 diakonów stałych zarówno żonatych, jak i celibatariuszy. Do święceń przygotowuje się w kilku ośrodkach jeszcze kilkudzisięciu kandydatów na różnych poziomach formacji. Zapewne w tym roku nie będą to ostatnie święcenia diakonów stałych w Polsce.

Poniżej dostępna jest pełna relacja ze święceń

https://youtu.be/Qg1MF5FnjDQ

oraz relacja fotograficzna

https://olsztyn.gosc.pl/gal/pokaz/6318117.Swiecenia-diakonow-stalych#gt

Zdjęcie do niniejszego artykułu pochodzi ze strony i zasobów Gościa.pl (wersja: Posłaniec warmiński)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.