Newsy

Święcenia diakonów w Krapkowicach

W uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła biskup opolski Andrzej Czaja udzielił święceń diakonatu dwóm żonatym mężczyznom: Jarosławowi Duszakowi z parafii Ducha Świętego w Krapkowicach-Otmęcie oraz Jerzemu Demskiemu z parafii św. Jana Chrzciciela w Łącku w diecezji tarnowskiej, który wyjedzie na kontrakt misyjny do Kazachstanu. Obaj ukończyli Studium Uzupełniające do Diakonatu Stałego w Opolu.

Diakon Jarosław Duszak od 27 lat jest mężem Małgorzaty. Małżonkowie mają troje dzieci: Michała, Magdalenę i Joannę, a także rocznego wnuczka Franka. Nowo wyświęcony diakon od 5 lat był nadzwyczajny szafarz Komunii św. Ukończył studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Ponadto od 36 lat związany ze środowiskiem osób niesłyszących. Aktualnie pracuje jako tłumacz języka migowego w opolskim oddziale Polskiego Związku Głuchych. Jako diakon będzie posługiwał w rodzinnej parafii Ducha Świętego w Krapkowicach.

W diecezji opolskiej posługuje już siedmiu diakonów stałych, jako ósmy dołączył do nich dk. Jarosław Duszak.

Diakon Jerzy Demski pochodzi z parafii św. Jana Chrzciciela Łącku w diecezji tarnowskiej i przygotowuje się do pracy misyjnej w Kazachstanie. Ma żonę Stanisławę i czworo dorosłych dzieci. Od początku lat 90. XX wieku pracował jako katecheta. Ponadto wraz z żoną prowadził przez 18 lat poradnię dla narzeczonych. Od 1989 roku, przez 12 lat małżonkowie jeździli do dwóch diecezji na Słowacji, by pomagać w tworzeniu duszpasterstwa rodzin. Wielokrotnie byli też na wyjazdach misyjnych w Republice Naddniestrzańskiej, Turkmenistanie, Kirgistanie i Kazachstanie. Prowadzili rekolekcje dla rodzin i różnych wspólnot. Przetłumaczyli z języka angielskiego ponad 40 książek.

Grono zaś diakonów stałych pracujących w Polsce od tego dnia będzie liczyło trzydziestu czterech diakonów.

Więcej w relacji Anny Kwaśnickiej z Gościa opolskiego Jesteście ikoną Chrystusa Sługi oraz Krzysztofa Ogiolda z Nowej Trybuny Opolskiej Nowi diakoni stali w diecezji opolskiej. Będą służyć w parafii i na misjach w Kazachstanie.

Zdjęcia z uroczystości dostępne są również na stronie Gościa opolskiego.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.