Adwentowy dzień skupienia
Newsy

Adwentowy dzień skupienia diakonów stałych na Jasnej Górze

W sobotę 28 listopada 2020 roku diakoni stali posługujący w kilku diecezjach w Kościele w Polsce przeżywali na Jasnej Górze swój adwentowy dzień skupienia. Już piąty raz udaliśmy się do sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej, aby tam rozpocząć adwentowe przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia, a jednocześnie zawierzyć Matce Bożej Jasnogórskiej nasze powołanie i posługę.

Pomimo trudnego czasu pandemii w spotkaniu wzięło udział 10  diakonów stałych: z archidiecezji katowickiej: dk. Albert Karkosz; z archidiecezji warmińskiej: dk. Andrzej Wołodźko; z archidiecezji warszawskiej: dk. Jan Ogrodzki, z diecezji ełckiej: dk. Stanisław Dziemian, dk. Krzysztof Gładkowski; z diecezji gliwickiej: dk. Marek Czogalik; z diecezji opolskiej: dk. Czesław Cebulla, dk. Jarosław Duszak, dk. Piotr Kowalczyk; z diecezji toruńskiej: dk. Waldemar Rozynkowski.

Obecnie, w Kościele w Polsce, w jedenastu archidiecezjach i diecezjach, posługuje 40 diakonów stałych. Odnotujmy, że w tym wyjątkowo trudnym dla nas roku, naznaczonym pandemią koronawirusa, święcenia diakonatu stałego otrzymało aż 11 diakonów. Przeszło dwudziestu kolejnych mężczyzn przygotowuje się do święceń  diakonatu stałego, między innymi w: archidiecezji łódzkiej, archidiecezji warszawskiej, diecezji legnickiej, diecezji warszawsko-praskiej, czy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W tym roku wyjątkowo, z racji obostrzeń sanitarnych, nasz dzień skupienia wypełniła przede wszystkim Eucharystia sprawowana w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił  bp Rudolf Pierskała z Opola. Ksiądz biskup zachęcał diakonów do przyjęcia postawy czuwania oraz odkrywania obecności Boga w czasie adwentu.

Po błogosławieństwie miało miejsce zawierzenie diakonów stałych, ich powołania oraz posługi, Marce Bożej Jasnogórskiej. Tekst zawierzenia przygotował i odczytał dk. Marek Czogalik, oto jego treść:

Jasnogórska Pani, Matko, Królowo i Służebnico!

Przed Twoje oblicze w cudownej ikonie od wieków przychodzą ludzie wszelkich stanów i powołań, by dziękować za łaski, prosić o pomoc  i zawierzać Twojej opiece zarówno wielkie dzieła, jak i zwykłe codzienne posługi.

Dzisiaj, już po raz kolejny, klęka przed Tobą nasza wspólnota diakonów stałych, istniejąca i rozwijająca się w Kościele w Polsce od 2008 roku.

Tym razem gromadzimy się w tym świętym miejscu, przy sercu polskiego Kościoła w trudnym czasie nowych doświadczeń i wyzwań, jakie epidemia zgotowała nam, naszym wspólnotom i całemu światu.

Ty, Matko, jesteś niestrudzoną i potężną orędowniczką w takich utrapieniach; Twoje wstawiennictwo nieraz już ratowało ludzkie gromady, rozrywając łańcuchy choroby i śmierci, czego dowodzą kolumny wdzięczności stawiane ku Twojej czci niemal w każdym rejonie Polski i Europy.

I tym razem powierzmy Ci, o Pani, nasze losy i pandemiczne niepokoje; Matko, uproś, Matko, ubłagaj, o Matko Boża, przyczyń się za nami!

Matko Boża z Nazaretu, wierna i posłuszna Słowu, uczyń nas otwartymi na Boże natchnienia i wezwania; niech żadne nie pozostanie bez pokornej i ochoczej odpowiedzi wyrażanej słowem, czynem i postawą całego życia. Zawierzamy Ci naszą gotowość.

Matko Boża z Betlejem, gotowa na wszelkie poświęcenia dla Boga rodzącego się człowiekiem, poszerzaj granice naszej ofiarności; niech przynosi błogosławione owoce. Zawierzamy Ci nasze zamiary.

Matko Boża z Galilejskiej Kany, czujna i wrażliwa na ludzkie biedy i niepowodzenia, otwórz nasze oczy na  potrzebujących i dodawaj sił w służeniu im; niech nikogo nie przeoczymy ani nie pominiemy.  Zawierzamy Ci naszą wrażliwość.

Matko Boża z Krzyżowej Drogi i Golgoty, współcierpiąca ze Zbawicielem świata, pomóż nam zwalczać pokusy wygód, narzekań i kierowania się własnym dobrem; niech zawsze będziemy gotowi do pomniejszania się dla Chrystusa. Zawierzamy Ci naszą pracę nad sobą.

Matko Boża z Wieczernika, niezachwiana w pewności zmartwychwstania i modlitewnym oczekiwaniu Pocieszyciela, bądź nam wzorem modlitwy i duchowej jedności z Tym, który nas powołał i nadal codziennie powołuje. Zawierzamy Ci nasze życie duchowe.

Matko Boża z Niebieskiego Jeruzalem, do końca czasów broniąca Kościoła w duchowej walce z jego przeciwnikiem, umacniaj nas w niezachwianej wierności Kościołowi; niech nasza miłość ku niemu i świadectwo życia budują wiarę wspólnot, którym służymy. Zawierzamy Ci naszą lojalność.

Matko Boga, Królowo świata, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. Amen.

Kolejny adwentowy dzień skupienia diakonów stałych posługujących w Kościele w Polsce został zaplanowany na dzień 27 listopada 2021 roku.

dk. Waldemar Rozynkowski (diecezja toruńska)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.