Newsy

Posługa zbawcza diakona stałego

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ukazała się kolejna ważna książka poświęcona obecności diakonatu stałego w Kościele, w tym także ważnym wątkom dotyczącym obecności tego powołania w Kościele w Polsce:

Marek Marczewski, Posługa zbawcza diakona stałego, Lublin 2021 (ss. 244).

Jej autorem jest zasłużona postać dla badań nad diakonatem stałym, jak i promocją tego powołania w Kościele w Polsce, prof. Marek Marczewski z Lublina. Ten znany teolog i pedagog pastoralny, zainteresował się powołaniem diakona stałego na początku lat 70. XX wieku. Od tego czasu opublikował szereg tekstów poświęconych diakonatowi stałemu oraz przez wiele lat był główną osobą w naszym kraju, która w różny sposób informowała o obecności takiego powołania w Kościele, oczekiwała i podejmowała różne działania zmierzające do jego wprowadzenia w Kościele w Polsce. Prof. M. Marczewski należy do grona najbardziej zasłużonych, a zarazem bardzo kompetentnych osób w temacie diakonatu stałego w naszym kraju. Każdy, kto szuka informacji o tym powołaniu i chce zrozumieć jego istotę bardzo szybko natrafia na prace Profesora.

We „Wstępie” do książki czytamy:

Przyczyną napisania tej książki jest wciąż obecny podział między teologią a praktyką życia Kościoła, który daje o sobie znać – między innymi – w poprawnym przyjęciu diakonów stałych i ich codziennej posługi w parafii. Tytuł tej publikacji: „Posługa zbawcza diakona stałego” zawiera pragnienie, by dać odpowiedź na pytania, które są wciąż na nowo stawiane od momentu podjęcia decyzji biskupów polskich za wprowadzeniem diakonatu stałego w Kościele rzymskokatolickim w Polsce i wyświęceniem pierwszych stałych diakonów. Pierwsze koronne pytanie jest następujące: po co, skoro mamy w Polsce wielu księży?

Książka składa się z następujących rozdziałów:

  • Krótka historia diakonatu stałego
  • Kościół jest wspólnotą: Wspólnota jako zasada życia Kościoła i teologii pastoralnej jako teologii tego życia
  • Miejsce, rola i formy obecności diakona stałego w Kościele – sakramencie wspólnoty

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.