Zgodnie z postanowieniem Soboru Watykańskiego II zostały odnowione prawie wszystkie księgi liturgiczne. Stąd konieczność całościowego opracowania i wydania w nowej formie także Ceremoniału biskupów, aby w sprawowanych obrzędach jasno się ujawniało, że biskup jest arcykapłanem swojej owczarni, od którego poniekąd wywodzi się i zależy chrześcijańskie życie jego wiernych (por. KL nr 41), i by został przedstawiony w tej księdze całokształt odnowionej liturgii.
Abp Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w Dekrecie zatwierdzającym nowe wydanie Ceremoniału liturgicznej posługi biskupów pisze m. in.:
„Przekład ten sporządzony na podstawie łacińskiej reimpressio Caeremoniale z 2008 r. został uzupełniony o polskie zwyczaje związane z Triduum Paschalnym. Teksty te zostały przyjęte na 353. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Olsztynie w dniu 19 czerwca 2010 r. Opis liturgicznej posługi biskupów stanowi wzór dla czynności liturgicznych sprawowanych pod przewodnictwem ich przedstawicieli. Niech piękno liturgii ukazane w tym ceremoniale przyczyni się do pobożnego i pięknego jej sprawowania we wszystkich zgromadzeniach”.
Nowe wydanie Ceremoniału liturgicznej posługi biskupów składa się z ośmiu części, obejmujących liturgię Mszy św., oraz różnego rodzaju celebracje liturgiczne. Ceremoniału biskupów nie można uważać za księgę liturgiczną w znaczeniu dosłownym, ponieważ nie używa się go przy sprawowaniu liturgii. Jest on jednak bardzo praktyczną, cenną i wartościową pomocą i przewodnikiem dla biskupów, mistrzów ceremonii liturgicznych, diakonów i innych osób posługujących we Mszy św. lub innej ceremonii liturgicznej, której przewodniczy biskup, jak również dla wszystkich diecezjalnych komisji liturgicznych, liturgistów, bibliotek seminaryjnych, zgromadzeń zakonnych oraz tych, którym leży na sercu właściwy przebieg Mszy św. i celebracji liturgicznych.
Ceremoniał jest szczególnie pomocny dla diakonów i akolitów, którzy asystują biskupowi w trakcie Mszy św. lub innej ceremonii liturgicznej. Księga przedstawia obrzędy sprawowane przez biskupa, w taki sposób, że umożliwia zachowanie miejscowych zwyczajów i uwarunkowań. Bardzo cennym uzupełnieniem Ceremoniału jest skorowidz rzeczowy oraz dodatki (strój prałatów, tabela pierwszeństwa dni liturgicznych oraz tabela Mszy obrzędowych, w różnych potrzebach i wotywnych).
Spis treści w zasadniczych punktach wygląda następująco:
- Dekret Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
- Dekret Kongregacji Kultu Bożego
- Część I: Liturgia biskupia w ogólności
- Część II: Msza Święta
- Część III: Liturgia Godzin i celebracje Słowa Bożego
- Część IV: Celebracja misteriów Pańskich w ciągu roku
- Część V: Sakramenty
- Część VI: Sakramentalia
- Część VII: Ważniejsze dni w życiu biskupa
- Część VIII: Celebracje liturgiczne związane z uroczystymi aktami rządów biskupa
- Dodatki – Strój prałatów, Tabela pierwszeństwa dni liturgicznych, Tabela Mszy obrzędowych, w różnych potrzebach, wotywnych i za zmarłych
- Skorowidz rzeczowy
Dla diakonów szczególnie pomocny będzie skorowidz rzeczowy, który odeśle ich do wszystkich miejsc wskazujących na misję, zadania, a nawet strój i konkretne czynności wykonywane przez diakona. Znajdziemy więc tam opis asysty diakońskiej przy biskupie, ich zadania we mszy wspólnotowej i w liturgii godzin, dalej opis szczególnych zadań:
- w uroczystość Objawienia Pańskiego,
- w Środę Popielcową,
- w Niedzielę Palmową,
- we Mszy krzyżma,
- we Mszy Wieczerzy Pańskiej,
- w liturgii ku czci Męki Pańskiej w Wielki Piątek,
- w Wigilię Paschalną,
- w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa,
- we Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych,
- w sprawowaniu obrzędów chrześcijańskiego wtajemniczenia,
- przy święceniach,
- przy sprawowaniu sakramentu pokuty,
- przy namaszczeniu wielu chorych,
- przy ustanowieniu lektorów i akolitów,
- przy błogosławieństwie z okazji rozpoczęcia budowy kościoła,
- przy poświęceniu kościoła,
- przy poświęceniu ołtarza,
- w czasie procesji,
- przy wystawieniu Najświętszego Sakramentu,
- przy błogosławieństwie apostolskim,
- przy nałożeniu paliusza czy
- podczas synodów.
Aktualnie pozycja ta dostępna jest w wyjątkowo niskiej, promocyjnej cenie w Księgarni św. Jacka. Ceremoniał więc będzie doskonałym prezentem dla innych lub dla samego siebie 🙂
Kto jednak szukałby innej formuły prezentu np. z okazji święceń diakonatu to odsyłam do gustownej kartki z życzeniami dostępnej w Sklepie Fundacji św. Grzegorza Wielkiego.