Newsy

Kolejny diakon stały w Kościele w Polsce

Bp Tadeusz Lityński udzielił 9 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie święceń diakonatu Adamowi Runiewiczowi ze Słubic. Są to pierwsze w historii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej święcenia diakona stałego.

– To historyczna chwila dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Po raz pierwszy zostanie wyświęcony diakon stały, a więc człowiek żonaty, mający rodzinę, który odkrył swoje powołanie do posługi diakona, posługi służebnej w Kościele. Będzie przypisany przede wszystkim do ośrodka katechumenalnego w Zielonej Górze i duszpasterstwa służby zdrowia – wyjaśnił bp Lityński.

Kandydat ukończył studia teologiczne oraz odbył specjalne przygotowanie w ośrodku formacyjnym dla diakonów stałych w Opolu. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Przygotowanie do dzisiejszego dnia trwało osiem lat.

Były to pełne studia teologiczne zakończone magisterium, dwuletnie studia uzupełniające w Ośrodka Formacji Diakonów Stałych w Opolu, praktyki w diecezji, rekolekcje, dni skupień i wiele innych. Generalnie cała formacja jest podobna do formacji seminaryjnej. Jednak w moim przypadku odbywała się w warunkach życia domowego, rodzinnego, akademickiego i wspólnotowego. Po drodze był wiele pytań, natomiast po 8 latach czuję wewnętrzny pokój i radość – podkreślił tuż przed święceniami Adam Runiewicz, który na co dzień prowadzi fundację hospicyjną.

Oczywiście zostaję w świecie. Mam swój dom, swoją rodzinę i mam swoją pracę. Będę starał się swoją posługę wypełniać tak, aby to wszystko pogodzić – dodał.

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej diakonat stały został wprowadzony dekretem bp. Tadeusza Lityńskiego z dnia 20 marca 2020 r.

To kolejna diecezja w naszym kraju. Już 12 diecezji może cieszyć się powołaniem diakona stałego. Adam Runiewicz jest 42 diakonem stałym w naszej ojczyźnie. Na marginesie należy dodać, że wyświęcony w Krapkowicach 29 czerwca ubr. dk. Jerzy Demski został w ostatnich tygodniach inkardynowany do jednej z diecezji w Kazachstanie.

Fotorelacja ze święceń dostępna jest na Gościa Niedzielnego (edycja zielonogórsko-gorzowska).

Można obejrzeć również na facebookowym profilu Aspektów – Niedzieli zielonogórsko-gorzowskiej:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.