Newsy

OPOLE: Sympozjum „Diakonat stały w Kościele w Polsce”

Zainteresowani powołaniem diakona stałego!

Zapraszam Was na sympozjum poświęcone diakonatowi stałemu w Kościele w Polsce do Opola – 18 września 2021 roku. W tym roku obchodzimy 10 rocznicę wprowadzenia diakonatu stałego w diecezji opolskiej. Ten mały jubileusz może stać się dla nas okazją do ważnego spotkania i refleksji nad obecnością powołania diakona stałego w Kościele w Polsce.

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego
Diecezjalny Ośrodek Formacyjny w Opolu
mają zaszczyt zaprosić do udziału w ogólnopolskim sympozjum

Diakonat stały w Kościele w Polsce
Powołanie – posługa – świadectwo

w 10 rocznicę wprowadzenia diakonatu stałego w diecezji opolskiej

Sympozjum odbędzie się w Opolu w sobotę 18 września 2021 roku (prawdopodobnie hybrydowo, tzn. w Sali Wydziału Teologicznego oraz na platformie MS Teams).

Pierwsze święcenia diakonatu stałego w Kościele w Polsce miały miejsce w 2008 roku. Już trzy lata później, w 2011 roku diakonat stały został wprowadzony w diecezji opolskiej (Dekret bpa Andrzeja Czai z 4 X 2011 r.). W tym roku mija więc 10 lat od tego ważnego w historii diakonatu w naszym kraju wydarzenia. Warto je bowiem odnotować nie tylko w perspektywie obecności diakonów stałych w diecezji opolskiej, ale także ze względu na znaczenie ośrodka opolskiego w formowaniu diakonów stałych posługujących w różnych diecezjach Polski, a także i poza granicami naszego kraju. Poza tym diecezja opolska odgrywała i odgrywa nadal ważną rolę w odkrywaniu i swoistej promocji powołania diakonatu stałego w Kościele w naszym kraju.

Chcemy, aby jubileusz opolski stał się okazją do spojrzenia na historię, teraźniejszość oraz i przyszłość diakonatu stałego w Kościele w Polsce. Podczas sympozjum skupimy się na trzech wiodących zagadnieniach:

Powołanie: chcemy odwołać się do historii, a więc do różnych działań podejmowanych w związku z wprowadzaniem diakonatu stałego w Kościele w Polsce, np. tworzeniem środowisk zainteresowanych diakonatem, powoływaniem do istnienia ośrodków formacyjnych dla diakonów stałych, tworzeniem różnych dzieł, które wspierają i odkrywają powołanie diakona stałego, np. czasopisma „Diakon”, serwisu informacyjnego diakonat.pl itd.

Posługa: zachęcamy do podzielania się doświadczeniem oraz wskazaniem przestrzeni możliwości obecności posługi diakonów stałych w Kościele w Polsce.

Świadectwo: zachęcamy do podzielania się świadectwem obecności diakonów stałych w Kościele w Polsce. Zapraszamy różne osoby oraz środowiska, np.: księży, diakonów i ich rodziny oraz wszystkich tych, którzy zetknęli się z posługą diakonów stałych w Kościele w Polsce.

Tematy referatów oraz chęć uczestniczenia w sympozjum należy zgłosić u sekretarza sympozjum: ks. dk. Jarosława Duszaka: mail: jduszak@interia.pl, tel. 790 800 916.

Propozycje tematów wystąpień należy zgłosić do dnia 30 czerwca 2021 roku.

Komitet naukowy:

  • Ks. prof. Erwin Mateja UO
  • Ks. dk. prof. Waldemar Rozynkowski UMK

Formularz zgłoszeniowy do pobrania poniżej:

dk. Waldemar Rozynkowski

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.