Papież Franciszek
Newsy

Papież Franciszek do diakonów stałych

Papież Franciszek spotkał się z diakonami stałymi ze swojej, rzymskiej diecezji. Wydarzenie to miało miejsce 19 czerwca. Papież przyjął na audiencji diakonów wraz z rodzinami. Przypomniał im czego znakiem jest diakonat w Kościele, przestrzegał przed klerykalizmem wypaczającym ducha służby oraz wyraził trzy konkretne oczekiwania względem diakonów.

W Kościele powinna stać się widoczna postawa służby, winna panować logika „zniżania się”

To jest sedno klerykalizmu; jeśli nie rozwiąże się tego problemu, będzie on dalej utrzymywać się w Kościele. Diakoni właśnie dlatego, że są oddani służbie temu Ludowi, pamiętają, że w Kościele nikt nie może stawiać się ponad innymi.”

– pap. Franciszek

Bycie sługą, ma przezwyciężać chęć panowania i okazywania wyższości:

Wszyscy jesteśmy wezwani do tego, by się zniżyć, bo uczynił to Jezus, stał się sługą wszystkich… władza polega na służbie, a nie na czymś innym… Niech nikt nie wykracza poza służbę!”

– pap. Franciszek

Trzy oczekiwania Papieża – pokora

„Po pierwsze, oczekuję, że będziesz pokorny. Smutno jest patrzeć na biskupa i księdza, którzy puszą się jak pawie, ale jeszcze smutniej na diakona, który chce się postawić w centrum świata, w centrum liturgii, w centrum Kościoła! Pokora. Niech całe dobro, które czynisz, pozostanie tajemnicą między tobą a Bogiem. I w ten sposób przyniesie owoce.”

– pap. Franciszek

Świadectwo życia w małżeństwie i rodzinie

Po drugie, oczekuję od was, że będziecie dobrymi małżonkami i dobrymi ojcami. I dobrymi dziadkami… To da nadzieję i pociechę małżeństwom, które przeżywają chwile zmęczenia i które znajdą w waszej autentycznej prostocie wyciągniętą dłoń.”

– pap. Franciszek

Misja stróża-proroka-katechety

Wreszcie, po trzecie, oczekuję od was, że będziecie stróżami: nie tylko, że będziecie umieli dostrzec dalekich i ubogich – to nie jest takie trudne – ale że również pomożecie wspólnocie chrześcijańskiej dostrzec Jezusa w ubogich i dalekich, ponieważ przez nich puka On do naszych drzwi. Jest to także wymiar katechetyczny i profetyczny stróża-proroka-katechety, który umie widzieć dalej i pomagać innym widzieć dalej, a także dostrzegać ubogich, którzy są daleko.“

– pap. Franciszek

Zobacz również na Vatican News

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.