Newsy

Nowy diakon stały w Legnicy!

W ubiegłą sobotę, tj. 7 maja 2022 r. odbyły się nietypowe święcenia diakonatu. Uroczystość miała miejsce w legnickiej katedrze, a przewodniczył jej bp Andrzej Siemieniewski, który udzielił święceń dwóm kandydatom do tego stopnia sakramentu posługiwania apostolskiego.

Gdzie tu owa nietypowość?

Otóż jeden z nich – Kamil Dąbal z Ocic, jest klerykiem Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Święcenia diakonatu są dla niego etapem formacji – przyjął je na do drodze do prezbiteratu. Jest więc to dla niego diakonat czasowy, przejściowy. Nietypowe jest jednak to, że święcenia udzielone zostały mu wraz udzielaniem święceń tego samego stopnia kandydatowi do diakonatu stałego. Drugi bowiem wyświęcony to Ryszard Swoboda z Sulikowa, a zarazem trzeci z kolei diakon stały w diecezji legnickiej. Mężczyzna ukończył w Opolu kurs przygotowujący do przyjęcia święceń na diakona stałego.

Choć w Kościele w Polsce na diakonów stałych byli wyświęcani już celibatariusze, to dk. Ryszard – i tu drugi powód, by uznać święcenia za nietypowe – jest wdowcem. Choć formację do diakonatu stałego rozpoczynał jeszcze jako żonaty mężczyzna za zgodą swej żony, to jednak na skutek ciężkiej choroby jego żona przed kilkoma miesiącami zmarła, a on przystąpił do święceń, już jako wdowiec.

Na stronie Radia Plus – Legnica można odsłuchać homilię bp. Andrzeja Siemieniewskiego ze święceń diakonów, wypowiedź ks. Piotra Kota – rektora WSD o święceniach diakonatu, a także podziękowania nowych diakonów, jakie odbyły się na koniec uroczystości. Dostępna jest ponadto rozmowa z nowymi diakonami oraz wywiad z diakonem stałym Wojciechem Dąbrowskim, wyświęconym dla diecezji legnickiej w ubiegłym roku.

Na stronach Gościa legnickiego dostępna jest natomiast fotorelacja ze święceń.

Zdjęcie tytułowe do artykułu pochodzi z zasobów Gościa Legnickiego – JĘDRZEJ RAMS/ FOTO GOŚĆ.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.