Diakonat stały w USA
Newsy

Diakoni stali USA w 2021

Na blogu prowadzonym przez dk. Grega Kandarę (USA) w tych dniach możemy odnaleźć informację nt. wyników badań opublikowanych przez Komisję ds. Duchowieństwa, Życia Konsekrowanego i Powołań Konferencji Episkopatu USA (USCCB), a dotyczących diakonów stałych.

To coroczne badanie, prowadzone przez instytut CARA przy Uniwersytecie Georgetown dostarcza szczegółowego obrazu stanu diakonatu stałego w Stanach Zjednoczonych za rok 2021. Dane obejmują odsetek aktywnych i nieaktywnych diakonów w diecezjach i eparchiach z największą liczbą diakonów stałych, demografię społeczno-kulturową, zaangażowanie w posługiwanie itp.

Biskup James F. Checchio z Metuchen, przewodniczący Komisji USCCB ds. Duchowieństwa, Życia Konsekrowanego i Powołań, wyraził przekonanie o wyjątkowej roli diakonów stałych w Kościele katolickim:

Na wzór Chrystusa Sługi i przynaglani duchem miłości powierza się diakonom wyjątkową odpowiedzialność za niesienie Chrystusa do każdego zakątka społeczeństwa. Na mocy święceń diakoni dają świadectwo o Chrystusie w miejscu pracy, w swoich rodzinach i wśród członków swojej wspólnoty, zwłaszcza ubogich. Kościół jest wdzięczny wszystkim diakonom stałym, którzy szerzą miłosierdzie i uzdrowienie Chrystusa wśród wszystkich potrzebujących.

CARA skontaktowała się ze 183 diecezjami i eparchiami w Stanach Zjednoczonych, które mają aktywne struktury dot. diakonatu i programy formacyjne. Z tej liczby 141 jednostek odpowiedziało na ankietę, a ogólny wskaźnik odpowiedzi wyniósł 77%. Poniżej znajduje się kilka głównych ustaleń raportu.

Diecezje z największą liczbą diakonów stałych to Chicago (804), Los Angeles (498) i Joliet w Illinois (497). W odniesieniu do wielkości populacji katolików, diecezje obrządku łacińskiego o najniższym stosunku liczby katolików przypadających na diakona stałego to Lexington (477 os/dk), Amarillo (547), Rapid City (678), Pueblo (681) i Anchorage (699).

W 138 diecezjach obrządku łacińskiego, które odpowiedziały na ankietę, jest w sumie 16 765 diakonów stałych (zarówno aktywnych, jak i nieaktywnych). Trzy eparchie, które odpowiedziały, zgłosiły w sumie 36 diakonów stałych. Estymując te wartości na archi/diecezje i archi/eparchie, które nie odpowiedziały na ankietę, można oszacować, że w latach 2021-2022 w Stanach Zjednoczonych było aż 20 888 diakonów stałych.

Diecezje obrządku łacińskiego poinformowały o 11 746 diakonach stałych czynnych w posłudze, a trzy eparchie zgłosiły 31 aktywnych diakonów stałych. Estymując te wartości archi/diecezje i archi/eparchie, które nie odpowiedziały na ankietę, można oszacować, że w Stanach Zjednoczonych w latach 2021-2022 aktywnych było 14 586 diakonów, czyli około 70% wszystkich diakonów stałych.

W roku kalendarzowym 2021 – jak wynika z odpowiedzi – zostało wyświęconych 458 nowych diakonów stałych. W tym samym czasie 512 diakonów wycofało się z czynnej posługi, a kolejnych 393 diakonów zmarło. Podobnie, jak w przypadku prezbiterów, w Stanach Zjednoczonych nie ma wystarczającej liczby nowych diakonów stałych, którzy mogliby zastąpić tych, którzy odchodzą z czynnej posługi i umierają każdego roku.

W zdecydowanej większości (95%) aktywni diakoni stali mają co najmniej 50 lat. Około jedna piąta (20%) jest w wieku 50 lat, dwie piąte (41%) ma 60 lat, a dwie piąte (36%) ma 70 lat lub więcej.

Dziewięciu na dziesięciu (93%) aktywnych diakonów stałych jest obecnie w związku małżeńskim, 4% to wdowcy, a 2% nigdy nie było w związku małżeńskim.

Siedmiu na dziesięciu aktywnych diakonów stałych (72%) to biali nie-Latynosi. Jeden na pięciu aktywnych diakonów stałych (21%) to Hiszpanie lub Latynosi, 3% to Azjaci lub mieszkańcy wysp Pacyfiku, a 2% to Afroamerykanie.

Spośród diakonów stałych, którzy otrzymują wynagrodzenie za posługę, co piąty (19%) utrzymuje opiekę duszpasterską nad jedną lub kilkoma parafiami (kan. 517,2). Ponadto co czwarty (25%) pracuje na innych stanowiskach parafialnych (np. dyrektor ds. edukacji religijnej, duszpasterz młodzieży), a co siódmy (15%) pracuje na stanowiskach parafialnych nieministerialnych (np. administracja, biznes, finanse).

Całość raportu dostępna TUTAJ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.