Daniel z Padwy

Diakon, męczennik – wspominany 3 stycznia.

Święty Daniel z Padwy jest jednym z czterech patronów Kościoła padewskiego. Prawdopodobnie poniósł męczeńską śmierć podczas prześladowań Dioklecjana na początku IV stulecia.

Według legend, które powstały podczas prześladowań lub wkrótce po nich, a których główne przesłanie wydaje się być pewnym, męczennik ukazał się ślepcowi z Tuscia zachęcając go, aby prosić o łaskę uzdrowienia w oratorium św. Prosdocyma w Padwie, gdzie znajdował się jego grób, przez wszystkich zapomniany. Na skutek cudownego uzdrowienia doszło do gruntownych poszukiwań, które doprowadziły do odkrycia marmurowego sarkofagu. Męczennik spoczywał tam tak, jak został zabity: ciało leżało na wznak na drewnianym blacie i przykryte marmurowym płytą, przebite przez wiele długich gwoździ.

Na sarkofagu wyryto inskrypcję: Hic et corpus Danielis martyris levitae quiescit – Tu spoczywa ciało męczennika Daniela, lewity.

Biskup Ulderico, obecny przy tym pierwszym badaniu, dnia 3 stycznia 1076 roku przeniósł sarkofag do nowej katedry NMP w obrębie murów miasta i, aby udobruchać sprzeciw mnichów z Santa Giustina oraz mieszkańców, wzniósł kaplicę poświęconą św. Danielowi w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kościół parafialny pod jego wezwaniem. Ciało męczennika, z głównego ołtarza katedry w 1592 roku zostało przeniesione do nowej lokalizacji i nowego ołtarza pod chórem.

Święty męczennik miał podobno pochodzenie żydowskie, na co wskazywałaby inskrypcja nagrobna. Według innych badaczy miał pomagać św. Prosdocymusowi, pierwszemu biskupowi Padwy w jego apostolstwie w północno-wschodnich Włoszech, a zamordowany został w Padwie w 168 roku. Jego relikwie odkryto jednak dopiero w drugiej połowie XI w.

W ikonografii atrybutem św. Daniela jest palma, dalmatyka, flaga i miasto Padwa. Wspomniany jest w Martyrologium Rzymskim z 1938 roku, jako święty lokalnego Kościoła – w Padwie.

W nowym Martyrologium Romanum Daniel z Padwy wspominany jest 3 stycznia, czyli w dniu pierwszej translacji (łac. elevatio – podniesienie relikwii w celu umieszczenia ich w godniejszym miejscu) dosłownie jednym zdaniem: W Padwie, wspomnienie świętego Daniela, diakona i męczennika.

Jest patronem kobiet, których mężowie prowadzą wojnę. Jest również pomocny w odnajdywaniu rzeczy zagubionych.