Diakon i męczennik – wspominany 11 października.
Według tradycji Subikul (Scubiculus) diakon biskupa Nicasiusa wraz kapłanem Quirinusem pracował jako posłaniec wiary w dolinie rzeki Sekwany między Pontoise i Rouen w regionie Vexin.
Według legendy, rozwiniętej w XI w. diecezję Rouen założył biskup Nikazjusz (Nikazy), uczeń św. Papieża Klemensa I (91-101). Terytorium które stało się później znane jako Vexin, nazwę nadało galijskie plemię Véliocasses, którego stolicą było Rouen.
Biskup Nicasius, kapłan Quirinus, diakon Scubiculus i dziewica Pientia zginęli jako męczennicy w Gasny za panowania cesarza Domicjana (51-96).
Historycznych wiadomości o ich męczeństwie nie posiadamy. Wiadomo natomiast, że w roku 872 arcybiskup Riculf z Rouen kazał podnieść relikwie biskupa Nicasiusa, kapłana Quirinusa, diakona Scubiculusa i dziewicy Pientii. Stało się to w Saint-Clair-sur-Epte. Dzięki temu pod dniem 11 października znaleźli się oni w martyrologium Usuarda. Dopiero w XI stuleciu powstała ich Passio, która jest wiernym naśladownictwem utworu o męczeństwie św. Dionizego. Owa Passio uznała w Nikazjuszu pierwszego biskupa Rouen, jednakże na starodawnych listach biskupów tego miasta nie widniał. Potem cześć prawdziwego czy rzekomego biskupa zatoczyła szerokie kręgi. Dotarła m.in. do Lige oraz na drugą stronę Kanału.
W 1032 roku relikwie zostały przeniesione do opactwa Saint-Ouen w Rouen. Stamtąd ich kult rozprzestrzenił się.
W 𝘔𝘢𝘳𝘵𝘺𝘳𝘰𝘭𝘰𝘨𝘪𝘶𝘮 𝘙𝘻𝘺𝘮𝘴𝘬𝘪𝘮 pod datą 11 października czytamy: „W okręgu Vexin śmierć męczeńska św. Nikazjusza, biskupa z Rouen, św. Kwiryna, kapłana, św. Subikula, diakona i świętej Piencji, Dziewicy.”
opr. dk. Krzysztof Kaput